Povídky

Oběti a vrahové

Povídka ze sborníku Pod kočičími hlavami. Napadla mě jen tak mimochodem, když jsem se pročítal historií sériových vrahů a jejich pohnutek. Klidně by se mohla odehrávat ve miliónové Vegaši, asi vůbec první městské fantasy, kterou jsem napsal. Jenomže to by ten příběh by ještě ponurejší a to jsem nechtěl.
2007

Cesta domů - Legendy české fantasy

Víc než sto stránková novela s Koniášem. Původně jsem vůbec neuvažoval, že by někdy vyšla (sto stránek byl před dobou českých antologií naprosto nepublikovatelný formát). Psal jsem ji stylem, který mám nejraději - jako průsečík lidských osudů v okamžiku, kdy dochází na lámání chleba. A o cíp jsem poodhalil (jen velmi málo, přiznávám), tajemství Koniášova původu.
2006

Nebezpečné hry - Klášter slasti

Povídka Nebezpečné hry - nebezpečné hrátky v harému, ocel, ženská krása, láska, sex a chtíč - primární koktejl. Vydalo nakladatelství Straky na vrbě 2003
2003

Ozvěna

Návrat do známého světa Dlouhého sprintu. To nejhorší přišlo až po globální válce mágů ...
Už dávno se nebojuje, ale pohrobci válečného běsnění, trosky kouzel, magických struktur zabíjejí i nadále a přežít je pro obyčejného člověka téměř nemožné. Dva veteráni se nakonec postaví proti tomu, co sami kdysi částečně stvořili. Vyšlo v Pevnosti č. 2, rok 2002. 
Drsná povídka, zvláště když člověk popustí uzdu své představivosti. Na její dva hlavní hrdiny je odkaz ještě v jiném mém textu, v jednom z koniášovskkých příběhů.
2002

Divoké zásnuby

Trochu milostný příběh, trochu hra na ostří nože. Fantasy. Publikováno na Fantasy Planet a možná pak ještě jinde, ale už si nejsem jistý.
2002

Z mého času

Publikováno jako bonus ve sborníku Černá vdova (soubor nejlepších povídek soutěže O loutnu barda Marigolda). Hrdinou je opět Samuel Kristianson, tentokrát na chvíli zavítal domů . Čistokrevná scifi, navíc s detektivní zápletkou řešitelnou čtenářem. 
2002

Páni z Žubokova

Tvrdohlavý syn tvrdohlavého otce se nedá zastavit vůbec ničím, snad jen ženskou krásou. Povídka v nejlepším duchu E.R.Howarda, vyšla v roce 2002 ve sborníku Kočas.
Když si na ni vzpomenu, okamžitě se začnu usmívat.
2002

Adrenalinová jízda

Každý, kdo to na sjezdovce nebo na kole pustil o trochu víc, než je rozumné a než odpovídá jeho schopnostem, ví, co to znamená, mít krev přesycenou adrenalinem. A bavit se (a vydělávat) můžete i tímhle stylem. Vyšlo v Pevnosti 6, taková pohodová jednoaktovka s upíry a spol v hlavní roli :)
2002

V pásu asteroidů

Vesmír je krutý nejen k lidem. Lidé jsou krutí nejen k lidem. Vyšlo v České odysee 2001, jedna z mála scifi, co jsem napsal.
2002

Močál

V duelu dvou mužů přestává záležet, kdo je dobrý a kdo špatný, zůstává jen touha přežít a pomstít se a úplně nakonec jen touha zabít. Povídku jsem napsal v roce 93. Vyšla v časopise Pevnosti 8/2002. Pro její publikování jsem ji znovu zredigoval. Byla to zajímavá a náročná práce, nenechat se ztrhnout k rozsáhlým změnám a zanechat původní vyznění textu. 
A pro mě osobně také důkaz, jak se osobnost člověka v průběhu času vyvíjí a jaký to má odraz ve stylu jeho psaní.
2002

Série scifi mini detektivek s řešitelnou zápletkou

Publikováno v časopise Mensa. Detektiv Samuel Kristianson zmítán časovou asynchronní poruchou z času do času si musí vydělávat na živobytí v době kamenné i ve dvacátém druhém století po Kristu.
Extrémně náročné vzhledem k požadavku, že se celý příběh musí vejít na 4 normostrany. Až po létech jsem zjistil, že šlo o oboustranné nedorozumění a rozsah k dispozici byl mnohem větší ... :)
2001

R and J

Shakespeare. Co k tomu víc říct, snad jen, že do stejné řeky dvakrát nevstoupíš. Užijte si mého Romea s Julií k vaší libosti. Ověřil jsem si, jak se skvěle pracuje se všeobecně známou tématikou a jak to autorovi umožní otesat text ...
2001

Vysoká diplomacie

Politický poker ve světě, kde bez poradce - kouzelníka, ceremoniáře neudělá soudný feudál ani krok. Nůž v kapse se také hodí. Publikováno na Fantasy Planet. a Fandom.sk. Rychlá akční jednoaktovka :-)
2001

Důl Quake

Dark fantasy. Už název nenechá nikoho na pochybách, kde jsem čerpal inspiraci. Vlastní příběh je ale mnohem sofistikovanější, než byste čekali. A také mnohem drsnější. Původně publikováno na Fantasy Planet a později v série knižních kolibříků pod názvem Důl Quake - Jennifer.
2000

Na konci apokalypsy

Tady jsem využil poznatků načerpaných na školení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Je tam pár vědeckých chybiček, ale já je samozřejmě nebudu vypichovat. Většina věcí však sedí přesně podle našich představ, jak by to bylo kdyby. Mám schovaný papír s výpočty o počtu atomových bomb nutných k vytvoření "nové velké radiační zdi skrze Evropu" a s dalšími profesionálními výpočty - odhady, které pro mě vyhotovil můj kamarád V.K., také z branže. Řekl bych, že je to hard-hard scifi, kterou v českých luzích a hájích nepotkáte (možná ani na paloucích).
2000

Lovec čarodějnic

Povídka, kterou mám moc rád, ale která se nelíbila redaktorům. Akční a postavená na skutečných reáliích. Ženy jsou okouzlující, ale co kdyby byly doopravdy čarodějnice? :-) Fantasy Planet v roce 2000, sborník na Křídlech tornáda v roce 2004. 

Na počátku stezky

Tuhle mám hodně rád, vypráví o zrození hrdiny, kterého jsem si stvořil k obrazu svému. Až zpětně jsem si uvědomil, že je opravdu hodně hodně dobrá.
A pak se stala pilotním příběhem celého, dnes už mohu napsat Koniášovského cyklu. V tomto příběhu je hlavnímu hrdinovi jednadvacet, dvaadvacet let, v posledním zatím napsaném osmačtyřicet. A vím, že pokud to jen trochu půjde, budu s ním pokračovat dál -dokud nedojde až na konec své stezky. Povídka byla knižně publikována ve sborníku Ostří oceli. Zajímavé je, že v pořadí psaní ji předcházelo Štěstí z pekla.
1999

Svět se s níkým nemazlí

 
Tady jsem si poprvé vyzkoušel takový "svůj" pohled na fantasy. Povídku jsem napsal tak kolem roku 94, kdy byla odmítnuta a pak jsem ji bez nějakých velkých změn nabídl k uveřejnění znovu. To už prošla :)
1998

Návštěva u psychiatra

Má první nebo druhá publikovaná práce. Tahle vyšla v Ikarii v roce 1997. O devět let později si ji kluci z filmařské skupiny vybrali námět pro svůj film. Způsobila mi víc radosti, než jsem očekával :)
1997

Štěstí z pekla

Povídka, kterou jsem zahájil psaní celého Koniášovského cyklu. (Na počátku stezky, Pouštní škorpión, Na ostřích čepelí...). Tehdy jsem samozřejmě netušil, že mu věnuji několik stovek až tisíc stran. Až s odstupem času jsem zjistil, že tenhle chlápek mi opravdu sedí a následně jsem mu vybudoval celý svět. Nejprve vyšlo v Ikarii a později ve sborníku Ostří oceli.
1997

Zpověď válečníka

K této povídce mě inspirovala píseň skupiny Lucie, ve které se zpívá (bez nároku na přesnost): ...hledej mě mezi kousky popela...
Napsal jsem ji v roce 1992 a v roce 93 s ní vyhrál v soutěži O nejlepší fantasy. 
Dnes, když se na ni dívám, vidím spoustu chyb a těžkopádnosti, ale ... má v sobě tvrdé příběhové jádro, které ji drží nad vodou. A tuším, že to byla má první nebo druhá publikovaná práce, tentokrát ve sborníku Poutníka ...
1993

RŠPSHP

Také vás znervózňují každou chvíli docházející náboje? Máte problémy se svou sexuální orientací? Máte rádi pohádky? Pak tahle story je pro vás přesně to pravé.

Na začátku stezky

Tuhle povídečku jsem napsal, abych sám sobě objasnil charakter a vlastnosti hlavního hrdiny povídky Štěstí z pekla – Koniáše (Ikárie) . Stala se tak vlastně pilotním příběhem celého cyklu, do kterého patří i román Na ostřích čepelí. Tiskem vyšla ve sborníku In scifi veritas, viz oddíl bibliografie. Další povídky a novely s tímto hrdinou jsou:
 
Štěstí z pekla, Cherchez la Femme, Lovci odměn, Fanoušek, Smaragdová hora, Pouštní škorpión, Drsná hra a Vysoký příliv. Ne všechny byly zatím publikovány. Pokud to vyjde, dockají se časem samostatného sborníku...

Diplomatické řešení

Bastard ze šlechtického rodu muže mít o politice trochu jiné představy než jeho zcela modrokrevní příbuzní. Ne každý si to však uvědomí včas.

Invaze

Invaze mimozemšťanů je vždy problém a řešení vyžaduje muže (sexista! fuj!) na svých místech. Jen žádnou paniku!