Na ostřích čepelí

Na ostřích čepelí

Někdy v roce 1998 jsem začal pracovat na románu, který později vyšel pod názvem "Na ostřích čepelí". A Koniáš byl hlavní postavou. Teď už nemohu říct, zda byl stvořen hrdina pro román, nebo román pro hrdinu, nejspíš to bylo něco mezi tím.
Už od počátku jsem věděl, že nechci, aby NOČ byla zbytnělá povídka, jakých je ve fantasy spousta - to znamená lineární příběh, kde hrdinové putují po niti děje a ze zákrutů se na ně valí korálky problémů a obtíží. Chtěl jsem, aby to byl skutečný příběh, kde hrdinové nejenže uskuteční cestu z bodu A do bodu B, ale neméně dobrodružnou, náročnou a nebezpečnou výpravu absolvují ve svých hlavách a srdcích.
Vlastně jsem NOČ psal dvakrát. Poprvé, kdy jsem se spoustu věcí učil za pochodu, protože skutečný román je mnohem větší a zatraceně slložitější stavba než povídka. A pak znovu, kdy jsem nabyté znalosti a zkušenosti aplikoval na předchozí text. Potřetí jsem román upravoval a zkracoval na požadavek nakladatele - v té době nepřipadalo v úvahu, aby byl publikován dvojdílný román neznámého, navíc ještě českého autora.
Byla to extrémně náročná práce a bez pomoci bych ji asi nedokončil. Dodnes nevím, zda zkrácení bylo ku prospěchu, či ke škodě věci, ale časem jsem ho přijal za své.
Koniáš byl ústřední postavou románu, nebezpečný, tvrdý, téměř dokonalý. A jeho samotného doplňují další hrdinové, lidštější, ne tak tvrdí a smrtonosní, jako je on. Dodnes jsem s polibkem čarodějné múzy i s odvedenou prací spokojen.

Ilustrace: 
Milan Fibinger
Vyšlo: 
2001
Hodnocení: 
Average: 5 (89 votes)

Komentáře

Skvělá kniha. Co třeba při reedici vydat původní nezkrácené vydání? Myslím, že by byli čtenáři rádi. Tenhle román je moc príma a myslím, že větší délka by byla jen lepší v tom, že by toho prímového čtení bylo více. Přiznám se, že bych si tu delší verzi moc rád přečetl. :-) Ale je to jen nápad. Každopádně je ta kniha vážně výborná. A jak Koniáš tak právník Masner se mi jako postavy moc líbily. (Ostatní postavy samozřejmě také)

Vyjde ještě někdy tato kniha? Rád bych ji zařadil do své sbírky.

Pro mne je to nejlepší česká fantasy všech dob. Pro sebe ji srovnávám se Sapkowskiho ságou a neodchází poražena. Vykreslenost všech charakterů a světa je dovedena k dokonalosti. Četl jsem 10x a ještě mnohokrát číst budu. Osobně bych dal hvězdiček 6.

Přidat komentář